Спостереження за якістю стічних вод наших підприємств, автомийок, торговельних центрів протягом кількох років засвідчили надзвичайно низький рівень нашої екологічної культури та свідомості, адже на переважній більшості місцевих промислових та господарських об’єктів немає локальних очисних споруд, які б очищували стоки, насичені небезпечними речовинами. Саме тому майже з усіх таких об’єктів на очисні споруди каналізації надходять стічні води з понаднормативними забрудненнями.
КП “Житомирводоканал” вирішило ініціювати акцію “Екологічно дружні автомийки”, аби привернути увагу до проблеми забруднення стоків небезпечними речовинами, заохотити підприємців дбати про довкілля та відзначити ті мийки, стічні води яких не мали понаднормативних скидів шкідливих речовин.
Відділ промислового водовідведення КП “Житомирводоканал” відбирає проби стічних вод на 19 автомийках. Результати аналізів, які проводить вимірювальна лабораторія поверхневих, зворотних та стічних вод, засвідчують перевищення вмісту тих чи інших шкідливих речовин у стічних водах 15 автомийок. Значної шкоди навколишньому середовищу завдають солі важких металів, фосфати. Водночас показники забруднюючих речовин у стічних водах 4 автомийок — перебувають у межах норми. Серед них:
• ПАТ “Житомир-Авто” (с. Довжик, вул. Богунська, 1);
• ПАТ “Житомир-Авто” (с. Довжик, вул. Богунська, 1);
• ФОП Бондар М. В. (вул. Космонавтів, 11);
• ФОП Горб П. В. (вул. Івана Сльоти, 48);
• ТОВ “ВМЮ-Груп” (пр-т Миру, 22А).
Основною вимогою екологічного законодавства у цивілізованих країнах є використання для мийки автомобілів локальних очисних споруд. На кожній із вищезгаданих автомийок м. Житомира встановлені або локальні споруди очищення води, або нафтоуловлювачі, або системи зворотнього водопостачання. Наше підприємство вирішило відзначити ці екологічно дружні автомийки та розповісти про них містянам.
Водночас у місті є автомийки, власники яких відповідально поставилися до комерційного обліку води і встановили лічильники на межі балансової належності, що дозволяє забезпечувати облік водопостачання на цих об’єктах відповідно до вимог чинного законодавства. У рамках акції “Екологічно дружні мийки” ми відзначили автомийки-раціональних водокористувачів, зокрема:
• ПрАТ “Торговельне підприємство Форт” (вул. Покровська, 239);
• ПрАТ “Торговельне підприємство Форт” (вул. Покровська, 239);
• Господарське товариство з обмеженою відповідальністю “Амос” (вул. Івана Сльоти, 49А);
• ТОВ “Глобал-Газ” (вул. Отаманів Сокольовських, 4);
• ФОП Корзун Віталій Володимирович (шосе Бердичівське, 3Б).
Проєкт є довготривалим. КП “Житомирводоканал” планує і надалі відзначати та популяризувати діяльність екологічно дружніх підприємств.
Проєкт є довготривалим. КП “Житомирводоканал” планує і надалі відзначати та популяризувати діяльність екологічно дружніх підприємств.
Здоров'я наших водойм залежить від багатьох факторів, один із надважливих — якість стоків, які потрапляють у них. В нашій країні ситуація склалася таким чином, що в результаті діяльності промислових підприємств різних галузей в ґрунт та водойми скидаються великі обсяги неочищених стоків. Це, звісно, негативно впливає на стан водних об’єктів, велика кількість яких є джерелами питної води для жителів міст і селищ. Якщо не очищувати стічні води промислових підприємств — це призведе до порушення екологічного балансу. Забруднене хімічними компонентами, бактеріями і мікробами середовище не тільки погіршує стан флори і фауни, а й негативно впливає на здоров’я людей.
Підприємницька діяльність має бути екологічно відповідальною, — лише за таких умов можна буде зберегти довкілля здоровим.